skip navigation

High School Girls House Soccer League

Bishop's SYC Team Claims Spring HSGHSL Championship in Shootout Win

Robinson HS Stadium, June 4, 2017 -- On a beautiful and hot Sunday afternoon two SYC teams -- one coached by Steve Bishop, the other by Jim Miller -- met for the second season in a row for the HSGHSL championship. The only difference was that this season, Bishop's team prevailed in a 1-1 tie regulation, then two scoreless overtimes and a shootout.

Miller's team had completed an undefeated 10-0 season and with only two goals scored against them, while Bishop's team finished 6-2-1 in third place and battled its way into the championship game.  

Miller's team scored about 30 minutes into the game with a nice corner kick across the face of the goal from Alicja G. that Grace B. bodied into the goal past Bishop's GK Berit K.  Both teams continued good assaults on the goal but could not score further by half time.  Early in the second half, a throw-in by Wafae S. from
Bishop's team near the Miller goal took some nifty bounces and was sent into the goal by the left foot of Serene A-G.   

Each team mounted some attacks for the remainder of the half, but neither scored, with the game ending in regulation a 1-1 tie.  The two overtime periods produced no goals, so the game progressed on to a shootout for the Championship.  

The Miller team seemed to have the upper hand with Marina R-H. and Alicja G. both scoring, while Bishop's first two kickers' shots were collected by Miller goalie Spencer D.  The tide started to turn with the third kickers - Miller team shot was collected on a nice diving save by Jill B. and Bishop's Megan O. hitting on her PK.   Each team missed their fourth shot - both kept out by the goalkeepers.  

Miller then had a shot rejected once again by Jill B. while Bishop's Wafae S. scored to tie the shootout.   Miller's sixth kicker's shot was defended by Jill B. while Bishop's Claire W. rattled a shot off the crossbar, then the left post, and into the net for a her team's win and a Bishop championship.  

Both team's defenses played solid. Bishop's defense consisted of Joanne G., Caitlin L., Michelle V., and Renee C. Miller's defense featured Spencer D., Alicja G., Liza F. and Annette M.  The game was back and forth as each team battled for the upper hand; each having  periods of dominance throughout the match.  In the end it came down to the exciting shootout to decide it the championship.

Bishop advanced to the final by besting McKee (VYS) in a semi-final, while Miller advanced by besting Bradburn (BRYC) in the second semi-final.  Sullivan (BRYC) won the Silver flight mini tourney, while Leach (VYS) won the Bronze flight.
 

U19 Girls Rec Soccer is run under the High School Girls House Soccer League (HSGHSL). The HSGHSL is a cooperatively run league among local area clubs. SYC, BRYC, and VYS teams currently participate in this league each season. The purpose of HSGHSL is to provide an opportunity for high-school-aged girls (U19) on house recreational teams to play soccer in competition against teams of similar composition. 


Reporting Game Results

Both coaches (win, lose or tie) should email scores to ldmark@verizon.net as soon as they can after the game. (Scores are posted as they are received). Names of girls who score or assist -- along with top defenders (coach's nomination: 1 point for outstanding defense, 2 points for a super, super job) -- can be sent either with the score or later. (Individual Stats are generally updated on Mondays or Tuesdays.)


Referee Evaluation

Fill out the evaluation form, save it to pdf, and email to Mac, Larry, and Dan  (AND your club referee coordinator).

Teams/Colors/Coaches

Team # Club Color Coaches Home/Cell/Work Phones Email Address
1 SYC NAVY OR WHITE MILLER H=703-569-1655 C=703-909-3721 woodhumor@hotmail.com
2 SYC NAVY OR WHITE BISHOP H=703-866-5074 C=703-216-1092 bama8890@aim.com
3 BRYC BLUE OR GRAY ALCORN H=703-451-8081 C=703-517-3449 DouglasAlcorn@aol.com
4 VYS RED OR WHITE LEACH H=703-938-0710 wahoo9w@yahoo.com
5 SYC NAVY OR WHITE RAY C=901-361-8382 W=703-451-4011 jray23@mac.com
6 VYS RED OR WHITE SWEENEY H=703-942-9153 C=703-867-2036 W=703-726-1923 jsweeney@gwu.edu
7 BRYC BLUE OR GRAY BRADBURN H=703-865-7098 C=808-343-2079 kevinjb2007@yahoo.com
8 BRYC BLUE OR GRAY SULLIVAN C=703-475-6004 703-475-6003 sullija75@comcast.net 1candlechick@comcast.net
9 VYS RED OR WHITE MCKEE H=703-281-1150 C=703-939-2299 chris.mckee@gtt.net
10 SYC NAVY OR BLUE SALINAS H=850-380-3781 coachsalinas03@gmail.com
11 VYS RED OR WHITE CARBAJAL H=703-255-2987 vicente1027@hotmailgmail.com
12 BRYC BLUE OR GRAY QUIROZ H=703-898-9538 martinquirozm@gmail.com
14 SYC NAVY OR WHITE DEBOER H=210-596-2608 jandadeboer@yahoo.com

Spring 2017 Team Standings

Place

Team

Name

Win = 4

Lose =1* 

Tie = 2 

Points

Percent

Goals

For

Goals

Against

Games

Played

1st

1-SYC Miller

10

 

 

40

1.000

42

2

10

2nd

9-VYS McKee

7

2

 

30

.833

30

11

9

3rd

2-SYC Bishop

6

2

 1

28

.778

23

10

9

4 th

7-BRYC Bradburn

5

 3

 1

25

.694

31

14

9

5th

6-VYS Sweeney*

5

4

 

24

.667

20

24

9

6th

5-SYC Ray*

4

2

3

24

.667

17

7

9

7th

10-SYC Salinas**

 4

4

 1

22

.611

26

10

9

8th

8-BRYC Sullivan**

4

4

1

22

.611

13

12

9

9th

3-BRYC Alcorn**

4

 4

 1

22

.611

12

13

9

10th

4-VYS Leach

 2

6

1

16

.444

20

20

9

11th

12-BRYC Quiroz

 2

7

 

15

.417

8

34

9

12th

11-VYS Carbajal

1

7

 1

13

.361

13

43

9

13th

14-SYC DeBoer

 

9

 

9

.250

5

60

9

 (standings determined by % for Spring 2017-points earned divided by points possible)

Tie Breakers are:  1) Head-to-head, 2) Most wins, 3) Bomus Points (max 3 per game), fewest goals scored against, 5) shootout

*Sweeney beats Ray on tie-breaker #1

** Salinas (10BP) beats Sullivan (9BP) and Alcorn (4BP) on tie-breaker #3

** Sullivan beats Alcorn on tie-breaker #3

Schedules and Results

All scheduling changes need prior approval from either Mac, Larry or Dan.

Date Teams Field Time Score
Sat., Apr. 1 14-SYC-DeBoer v 8-BRYC-Sulivan Rolling Valley West 2 3:00 0 - 4
10-SYC-Salinas v 9-VYS-McKee Rolling Valley West 2 5:00

1 - 2

 

12-BRYC-Quiroz v 6-VYS-Sweeney Wakefield 3:00 1 - 2
3 BRYC-Alcorn v 2-SYC-Bishop Wakefield 5:00 1 - 0
11-VYS-Carbajal v 5-SYC-Ray Oakton HS #3 3:00 0 - 3
4-VYS-Leach v 1-SYC-Miller Oakton HS #3 5:00 0 - 2
7-BRYC-Bradburn Bye    
Sat., Apr. 8 10-SYC-Salinas v 1--SYC-Miller Rolling Valley West 2 3:00 0 - 2
14-SYC-DeBoer v 11-VYS-Carbajal Rolling Valley West 2 5:00 4 - 5
12-BRYC-Quiroz v 8-BRYC-Sullivan Wakefield 3:00 0 - 4
7 BRYC-Bradburn v 4-VYS-Leach Wakefield 5:00 4 - 0
9-VYS-McKee v 2-SYC-Bishop Oakton HS #3 3:00 4 - 5
6-VYS-Sweeney v 5-SYC-Ray Oakton HS #3 5:00 1 - 0
3-BRYC-Alcorn Bye    
Sat., Apr. 22 2-SYC-Bishop v 4--VYS-Leach Rolling Valley West 2 2:00 4 - 1
10-SYC-Salinas v 14-SYC-DeBoer Rolling Valley West 2 4:00 10 - 0
5-SYC-Ray v 1-SYC-Miller Rolling Valley West 2 6:00 1 - 3
7-BRYC-Bradburn v 12-BRYC-Quiroz Wakefield 3:00 5 - 0
8-BRYC-Sullivan v 3-BRYC Alcorn POSTPONED POSTPONED-MAY 18-PINE RIDGE 6-5:00  
11-VYS-Carbajal v 9-VYS-McKee Oakton HS #3 3:00 0 - 6
6-VYS-Sweeney Bye    
Sun., Apr. 23 1-SYC-Miller v 14--SYC-DeBoer Rolling Valley West 2 12:00 10 - 0
2-SYC-Bishop v 8-BRYC-Sullivan Rolling Valley West 2 2:00 2 - 0
10-SYC-Salinas v 3-BRYC-Alcorn Rolling Valley West 2 4:00 2 - 1
4-VYS-Leach v 12-BRYC-Quiroz Oakton HS Stadium 2:00 8 - 0
6-VYS-Sweeney v 7-BRYC-Bradburn Oakton HS Stadium 4:00 0 - 4
11-VYS-Carbajal, 5-SYC-Ray, 9-VYS-McKee Byes    
Sat., Apr. 29 2-SYC-Bishop v 6-VYS-Sweeney Rolling Valley West 2 2:00 5 - 0
10-SYC-Salinas v 12-BRYC-Quiroz Rolling Valley West 2 4:00 3 - 0
1-SYC-Miller v 7--BRYC-Bradburn Rolling Valley West 2 6:00 6 - 0
3-BRYC-Alcorn v 5-SYC-Ray Wakefield 3:00 0 - 1
8-BRYC-Sullivan v 11-VYS-Carbajal Wakefield 5:00 2 - 0
9-VYS-McKee v 4-VYS-Leach Oakton HS #3 3:00 3 - 1
14-SYC-DeBoer Bye    
Sun., Apr. 30 14-SYC-DeBoer v 9-VYS-McKee Rolling Valley West 2 12:00 0 - 3
5-SYC-Ray v 10-SYC-Salinas Rolling Valley West 2 2:00 1 - 1
2-SYC-Bishop v 1-SYC-Miller Rolling Valley West 2 4:00 0 - 2
7-BRYC-Bradburn v 8-BRYC-Sullivan Wakefield 1:00 2 - 0
4-VYS-Leach v 11-VYS-Carbajal Murphy Field 2:00 8 - 1
6-VYS-Sweeney v 3-BRYC-Alcorn Murphy Field 4:00 3 - 4
12-BRYC-Quiroz Bye    
Sat., May 6 5-SYC-Ray v 4-VYS-Leach Rolling Valley West 2 3:00 1 - 1
14-SYC-DeBoer v 6-VYS-Sweeney Rolling Valley West 2 5:00 0 - 6
8-BRYC-Sullivan v 1-SYC-Miller Wakefield 3:00 0 - 4
7-BRYC-Bradburn v 2-SYC-Bishop Wakefield 5:00 1 - 3
9-VYS-McKee v 3-BRYC-Alcorn Oakton HS #3 3:00 2 - 1
11-VYS-Carbajal v 12-BRYC-Quiroz Oakton HS #3 5:00 2 - 3
10-SYC-Salinas Bye    
Sun., May 7 2-SYC-Bishop v 10-SYC-Salinas Rolling Valley West 2 12:00 3 - 0
14-SYC-DeBoer v 7-BRYC-Bradburn Rolling Valley West 2 2:00 1 - 8
1-SYC-Miller v 3-BRYC-Alcorn Rolling Valley West 2 4:00 3 - 1
12-BRYC-Quiroz v 5-SYC-Ray Wakefield 3:00 0 - 3
6-VYS-Sweeney v 11-VYS-Carbajal Oakton HS Stadium 2:00 5 - 2
9-VYS-McKee v 8-BRYC-Sullivan Oakton HS Stadium 4:00 3 - 1
4-VYS-Leach Bye    
Sat., May 13 5-SYC-Ray v 2-SYC-Bishop Rolling Valley West 2 3:00 1 - 1
1-SYC-Miller v 9-VYS-McKee Rolling Valley West 2 5:00 2 - 0
12-BRYC-Quiroz v 14-SYC-DeBoer Wakefield 3:00 4 - 0
3-BRYC-Alcorn v 7-BRYC-Bradburn Wakefield 5:00 1 - 0
4-VYS-Leach v 6-VYS-Sweeney Oakton HS #3 3:00 0 - 3
11-VYS-Carbajal v 10-SYC-Salinas Oakton HS #3 5:00 0 - 9
8-BRYC-Sullivan Bye  

 

Thurs,

May 18

8-BRYC-Sullivan v 3-Alcorn Pine Ridge 6

 5:00

1 - 1
Sat., May 20 1-SYC-Miller v 6-VYS  Sweeney Rolling Valley West 2 3:00 8 - 0
1-SYC-Ray v 14-SYC DeBoer Rolling Valley West 2 5:00 6 - 0
8-BRYC-Sullivan v 10-SYC-Salinas Wakefield 3:00 1 - 0
3-BRYC-Alcorn v 4-VYS-Leach Wakefield 5:00 2 - 1
9-VYS-McKee v 12-BRYC-Quiroz Oakton HS #3 3:00 5 - 0
11-VYS-Carbajal v 7-BRYC-Bradburn Oakton HS #3 5:00 3 - 3?
2-SYC-Bishop Bye    
Sun., May 21 Gold Flight Semi-final #2 vs #3 - 9-VYS McKee v 2-SYC-Bishop Wakefield 1:00  0 - 2
Gold Flight Semi-final #1 vs #4 - 1-SYC-SYC Miller v 7-BRYC Bradburn Wakefield 3:00  3 - 0

Bronze Mini-Tourney:

A-(#10 v #13)  4-VYS-Leach v 14-SYC-DeBoer

 

B-(#11 v  #12)  12-BRYC-Quiroz v 11-VYS-Carbajal

C-  Winner A v Winner B: 4-VYS-Leach v 11-VYS-Carbajal

Rolling Valley West-

2:00

 

 

 

3:30

 

6:00

  4 - 1

 

 

 

 

 

 5 - 0

Silver Mini-Tourney:

(#5) 6-VYS-Sweeney - Bye

D-(#6 v #9) 5-SYC-Ray v 3-BRYC-Alcorn

E-(#7 v #8) 10-SYC-Salinas v 8-BRYC-Sullivan

F- 6-VYS-Sweeney v Winner D 3-BRYC-Acorn

 

G- Winner E  8-BRYC-Sullivan v Winner F 3-BRYC-Alcorn

 

Murphy Field

 

2:00

 

 

3:15

 

4:30

 

6:15

 0 - 2

 

 0 - 1

 

 

 1 - 5

 

 

 1 -  0

Sun., June 4 Gold Flight Final: League Championship 1-SYC-Miller v 2-SYC-Bishop Robinson HS `Stadium 3:00

1-1

2-3 shootout with 6th kicker

* = Forfeit.

Contacts

Mac Squires

U19G League Co-Director

Phone: Home: 703-978-8178

Cell: 703-508-4379
Work: 703-693-1301

Larry Mark

U19G League Co-Director

Phone: Home: 703-451-3954

Cell: 703-300-1813

Dan Leach

U19G League Co-Director

Phone: Home: 703-938-0710

Individual Records

Offense

Team # Player Name Goals Assists Points
1-SYC Kim C. 8 3 16
1-SYC Kirsten L. 4 5 13
11-VYS Carolyn R. 4 8
1-SYC Marina R-H. 3 7 14
6-VYS Bella A. 7 14
9-VYS Elena E. 2 2 6
9-VYS Elena B. 8 16
14-SYC Andrea G. 2 4
5-SYC Julia H. 2 2 6
6-VYS Ashlyn L. 4 8
12-BRYC Jordan N. 2 4
1-SYC Nihal K. 5 8 18
5-SYC Michelle A. 1 1 3
1-SYC Anna B. 1 1 3
11-VYS Jesse C. 1 1 3
9-VYS Hannah E. 1 1 3
6-VYS Kelsey L. 2 2 6
1-SYC Claudia d. 5 1 11
3-BRYC Natalie C. 4 2 10
14-SYC Jillian B. 1 2
3-BRYC Madalyn B. 1 2 4
5-SYC Abiebah C. 2 4
3-BRYC Nora F. 1 2
5-SYC Sarah F. 1 2
5-SYC Kayla S. 1 2
13-BRYC Tiffany G. 1 2
3-BRYC Danyale H. 3 6
6-VYS Amelia U. 2 4
1-SYC Merwa K. 1 4 6
1-SYC Alicja G. 1 2 4
6-VYS Sam G. 3 6
6-VYS Gillian M. 1 2
6-VYS Daphne M. 2 4
3-BRYC Kat M. 1 2
14-SYC Kathy P. 1 2
9-VYS Bella P. 1 1 3
1-SYC Camryn C. 1 4 6
1-SYC Annette M. 2 4
1-SYC Liza F. 1 4 6
1-SYC Maron N. 3 1 7
1-SYC Maely O. 1 5 7
9-VYS Maya V. 2 2 6
5-SYC Camryn L. 4 1 9
9-VYS Carolina B. 1 1
14-SYC Karina L. 1 2
12-BRYC Tiffany L. 1 2
1-SYC Ivana M. 1 2 4
3-BRYC Bella W 1 2
9-VYS Pam P. 1 1 3
1-SYC Jetzy M. 4 3 11
1-SYC Spencer d. 1 1 3
5-SYC Malaya M. 1 1
9-VYS Kari E. 1 1 3
5-SYC Kayla S. 1 1
9-VYS Sabrina V. 1 1

Individual Records

Defense - Based on Coach Nomination

Team # Player Name Games Nominated Points
6-VYS Courtney T. 8 9
6-VYS Tiffany T. 6 7
1-SYC Anna B 9 10
1-SYC Camryn C. 10 10
11-VYS Jesse C. 2 2
3-BRYC Rachael C. 6 8
9-VYS Lulu D. 1 2
1-SYC Spenser d. 10 10
9-VYS Sydney H. 1 2
9-VYS Sam E. 3 5
1-SYC Annette M 9 10
1-SYC Maely O. 10 10
3-BRYC Carleigh R. 5 6
6-VYS Elle R. 3 3
6-VYS Amelia U. 2 2
1-SYC Dana V. 8 8
5-SYC Connie A. 4 4
11-VYS Emily A. 1 1
5-SYC Tea A. 4 4
9-VYS Carolina B. 2 2
9-VYS Anna B. 2 2
1-SYC Mikayla B. 4 4
14-SYC Haylee B. 1 1
5-SYC Ingrid B-B. 1 1
12-BRYC Kami C. 2 2
1-SYC Kim C. 5 5
14-SYC Abigail C. 1 1
14-SYC Katheryn D-B. 1 1
14-SYC Savannah E. 2 2
1-SYC Liza F. 9 10
5-SYC Sarah F. 2 2
1-SYC Alicja G. 7 8
5-SYC Kendall G. 4 4
6-VYS Julia H. 1 1
5-SYC Sophie H 5 5
6-VYS Adora J. 1 1
3-BRYC Kelly K. 1 1
1-SYC Merwa K. 6
5-SYC Camryn L. 3 3
1-SYC Jetzy M. 3 3
5-SYC Kalaya M. 2 2
9-VYS Jen C. 1 1
9-VYS Elena E. 1 1
12-BRYC Jordan N. 1 1
6-VYS Kelsey L. 2 2
5-SYC Isabella N. 3 3
12-BRYC Mya P. 4 4
6-VYS Shannon P. 3 3
1-SYC Marina R-H. 1 1
5-SYC Claire S. 2 2
3-BRYC Corrissa S. 3 3
3-BRYC Nora F. 1 1
3-BRYC Kaitlin T. 1 1
5-SYC Kayla S. 1 1
3-BRYC Sophia S. 1 1
11-VYS Lauren V-S 1 1
3-BRYC Grace W. 2 2
3-BRYC Kody W. 1 1
1-SYC Marin N. 2 2
6-VYS Olivia U. 1 1