skip navigation

High School Girls House Soccer League

About HSGHSL

U19 Girls Rec Soccer is run under the High School Girls House Soccer League (HSGHSL). The HSGHSL is a cooperatively run league among local area clubs. SYC, BRYC, VYS and BAC teams currently participate in this league each season. The purpose of HSGHSL is to provide an opportunity for high-school-aged girls (U19) on house recreational teams to play soccer in competition against teams of similar composition. 

Reporting Game Results

Both coaches (win, lose or tie) should email scores to all League Directors and  the scheduler as soon as they can after the game. (Scores are posted as they are received). Names of girls who score or assist -- along with top defenders (coach's nomination: 1 point for outstanding defense, 2 points for a super, super job) -- can be sent either with the score or later. (Individual Stats are generally updated on Mondays or Tuesdays.)

Referee Evaluation

Fill out the evaluation form, save it to pdf, and email to Mac, Dan,  and Jim (AND your club referee coordinator).

SYC’s “Intensity” Takes HSGHSL Championship

SYC’s “Intensity” Takes HSGHSL Championship

West Springfield High School Stadium - Nov 3, 2019 - The fall 2019 HSGHSL Championship game was played at on a clear, cool afternoon between the Springfield/South County Youth Club (SYC) “Intensity” coached by Steve Bishop, and the Braddock Road Youth Club (BRYC) “She Devils” teams coached by Doug Alcorn. With the teams having played to a 2-2 tie during the regular season, it looked to be an exciting close game.

Bishop’s Intensity team scored first in the 16th minute from close off a great far post shot from Alexandra A. after breaking down Alcorn’s right-side defense.  For most of the first half, the Intensity team controlled the midfield and the pace of play.  The She Devil team was able to provide some attacking pressure on the Intensity defense a few times, but Bishop’s defense coached by Chris Killebrew, turned each attack back. Deep into the first half, Alexandra A. broke away down the middle and scored in the 34th minute going into the half up 2 – 0.  A PK opportunity off a BRYC handball in the penalty area gave Intensity another scoring opportunity in the first half; however, Alexandra A. just missed hitting the post off the goalkeeper’s right side. 

On the second half kickoff, Bishop’s squad again applied pressure on She Devil team and again took control of the midfield.  In the 54th minute a cross from the right side of the field allowed a back post goal from Katerin M. putting Bishop’s Intensity squad up 3 - 0.  Alcorn applied some pressure and broke the midfield pressure a few times and had some shots on goal through the half, but the Intensity Goalkeeper Berit K. was able to handle the attacks putting Intensity back on the offensive.

On a corner kick in the 58th minute, again Intensity found the back of the net on a play where the ball bounced around in front of the BRYC goal and just slipped under the Goalkeeper’s block off a short shot by Bella N.  On the ensuing kickoff, Alcorn’s team was able to get control of the attack briefly, but because of the Intensity defensive composure, the attacks were again turned away.  Again, Intensity earned another corner kick in the 84th minute putting pressure on the She Devil’s defense.  Off a well-placed corner kick from Alexandra A., Serenity D. was patiently waiting on the backpost and buried the shot bringing the Intensity supporters to their feet because Serenity D. was coming off ACL surgery on her right knee and had been working so hard to come back.

This game showed a total team effort by the Intensity team with great play from each of Bishop’s players.  The strength of the midfield and the defense allowed Intensity to control the game and provide the constant attack pressure on the BRYC She Devils’ defense.  Bishop had a 4-1-3 record and gained a birth in the Championship Game by defeating Josh Ray’s SYC team 4 – 1.  Alcorn earned its Championship birth by defeating John Meginley’s VYS team, ranked first in the regular season, 1 – 0.

Teams/Colors/Coaches

Team # Club Color Coaches Home/Cell/Work Phones Email Address
1 SYC NAVY OR WHITE RAY C=901-361-8382 W=703-451-4011 jray23@mac.com
2 SYC NAVY OR WHITE BISHOP H=703-866-5074 C=703-216-1092 bama8890@aim.com
3 VYS RED OR WHITE LEACH H=703-938-0710 wahoo9w@yahoo.com
4 BRYC BLUE OR GRAY ALCORN H=703-451-8081 C=703-517-3449 DouglasAlcorn@aol.com
5 VYS RED OR WHITE MEGINLEY/WEIGAND M=703-868-9430 W=571-318-1877 jmeg@starpower.net/weigand.dan@gmail.com
6 SYC NAVY OR WHITE MILLER H=703-569-1655 C=703-909-3721 woodhumor@hotmail.com
7 VYS RED OR WHITE PAGE P=703-295-2119 W=703-424-8133 billpage319@verizon.net
8 BRYC BLUE OR GRAY SULLIVAN C=703-475-6004 703-475-6003 sullija75@comcast.net 1candlechick@comcast.net
9 VYS RED OR WHITE CAMPBELL H=703-850-9846 dogbert2521@gmail.com

Fall 2019 Team Standings

Place Team Name Win=4 Lose=1* Tie=2 Points Percent Goals For Goals Against Games Played
1st Meginley-VYS 6 0 2 28 32 13 8
2nd Ray-SYC 6 1 1 27 23 8 8
3rd Bishop-SYC 4 1 3 23 16 13 8
4th Alcorn-BRYC 4 3 1 21 19 14 8
5th Page-VYS 3 2* 3 19* 18 13 8
6th Leach-VYS 2 4 2 16 16 13 8
7th (on TB - H to H) Miller-SYC 2 5 1 15 11 25 8
8th Campbell-VYS 2 5 1 15 11 25 8
9th Sullivan-BRYC 0 8 0 8 3 25 8
*forfeit = 0

(standings determined by points for Fall 2019)

*Loss by forfeit = 0

Schedules and Results

All scheduling changes need prior approval from either Mac, Dan, or Jim.

Date Teams Field Time Score
Saturday Sep 7 1 Ray-SYC v 8 Sullivan-BRYC Rolling Valley West 2 3:00 PM 2-1
2 Bishop-SYC v 7 Page-VYS Rolling Valley West 2 5:00 PM 1-1
3 Leach-VYS v 6 Miller-SYC Oak Marr 2 3:00 PM 4-0
9 Campbell-VYS Bye
Sunday Sep 8 4 Alcorn-BRYC v 5 Meginley-VYS Wakefield 3:00 PM 2-4
Saturday Sep 14 1 Ray-SYC v 4 Alcorn-BRYC Rolling Valley West 2 3:00 PM 2-0
2 Bishop-SYC v 3 Leach-VYS Rolling Valley West 2 5:00 PM 4-3
6 Sullivan-BRYC v 6 Miller-SYC Wakefield 5:00 PM 0-2
9 Campbell-VYS v 5 Meginley-VYS Oak Marr 2 3:00 PM 3-3
7 Page -VYS Bye
Sunday Sep 15 6 Miller-SYC v 9 Campbell-VYS Loisdale 2:00 PM 5-0
4 Alcorn-BRYC v 2 Bishop-SYC Wakefield 3:00 PM 2-2
7 Page-VYS v 8 Sullivan-BRYC Oak Marr 2 2:00 PM 4-0
5 Meginley-VYS v 1 Ray-SYC Oak Marr 2 Moved to Oct 20 2:00
3 Leach-VYS Bye
Saturday Sep 21 6 Miller-SYC v 7 Page-VYS Rolling Valley West 2 3:00 PM 3-3
4 Alcorn-BRYC v 9 Campbell-VYS Wakefield 1:00 PM (was 3:00 PM) 3-2
3 Leach-VYS v 1 Ray-SYC Oak Marr 2 3:00 PM 0-2
5 Meginley-VYS v 8 Sullivan-BRYC Oak Marr 2 5:00 PM 4-1
2 Bishop-SYC Bye
Sunday Sep 22 2 Bishop-SYC v 9 Campbell-VYS Loisdale 2:00 PM 3-1
4 Alcorn-BRYC v 7 Page-VYS Wakefield 3:00 PM 1-3
3 Leach-VYS v 8 Sullivan-BRYC Oak Marr 2 2:00 PM 6-0
5 Meginley-VYS v 6 Miller-SYC Oak Marr 2 4:00 PM 8-1
1 Ray-SYC Bye
Saturday Sep 28 1 Ray-SYC v 2 Bishop-SYC Rolling Valley West 2 3:00 PM 2-2
7 Page-VYS v 5 Meginley-VYS Oak Marr 2 Moved to Oct 27 2:00
9 Campbell-VYSD v 3 Leach-VYS Luther Jackson MS 3:00 PM 1-0
6 Miller-SYC Bye
Sunday Sep 29 8 Sullvan-BRYC v 4 Alcorn-BRYC Wakefield 5:00 PM 0-3
Sunday Oct 6 6 Miller-SYC v 4 Alcorn-BRYC South Run 6 2:00 PM 0-4
8 Sullivan-BRYC v 2 Bishop-SYC Wakefield 3:00 PM 0-1
7 Page-VYS v 3 Leach-VYS Oak Marr 2 2:00 PM 1-1
9 Campbell-VYS v 1 Ray-SYC Oak Marr 2 4:00 PM 1-6
5 Meginley-VYS Bye
Saturday Oct 19 6 Miller-SYC v 2 Bishop-SYC Rolling Valley West 2 3:00 PM 0-3
8 Sullivan-BRYC v 9 Campbell-VYS Wakefield 1:00 PM (was 3:00 PM) 1-3
5 Meginley-VYS v 3 Leach-VYS Oak Marr 2 3:00 PM 1-1
7 Page-VYS v 1 Ray-SYC Luther Jackson MS 3:00 PM 0-3 Forfeit
4 Alcorn-BRYC Bye
Sunday Oct 20 5 Meginley-VYS v 1 Ray-SYC Oak Marr 2 2:00 PM 4-3
Saturday Oct 26 2 Bishop-SYC v 5 Meginley-VYS Rolling Valley West 2 3:00 PM 0-4
1 Ray-SYC v 6 Miller-SYC Rolling Valley West 2 5:00 PM 3-0
9 Campbell-VYS v 7 Page-VYS Oak Marr 2 3:00 PM 0-4
3 Leach-VYS v 4 Alcorn-BRYC Oak Marr 2 5:00 PM 1-4
8 Sullivan-BRYC Bye
Sunday Oct 27 7 Page-VYS v 5 Meginley-VYS Oak Marr 2 2:00 PM 2-4
Saturday Nov 2 Semi-final - Meginley-VYS v Alcorn-BRYC Pine Ridge 4 2:00 PM 0-1
Semi-final - Ray-SYC v Bishop-SYC Pine Ridge 4 4:00 PM 1-4
Silver Flight Mini-tourney
A. (#8) Campbell-VYS v (#9) Sullivan-BRYC West Springfield HS 2:00 PM 1-2
B. (#6) Leach-VYS v (#7) Miller-SYC West Springfield HS 3:15 PM* 0-0 (2-4 PK)
C. (#5) Page-VYS v A. Winner (Sullivan-BRYC) West Springfield HS 4:30 PM* 0-0 (4-3 PK)
D. C. Winner (Page-VYS) v B. Winner (Miller-SYC) West Springfield HS 6:00 PM* 0-3 Forfeit
* - scheduled start time
Sunday Nov 3 Championship
Bishop-SYC v Alcorn-BRYC West Springfield HS 4:00 PM 5-0

Contacts

Mac Squires

U19G League Co-Director

Phone: Home: 703-978-8178

Cell: 703-508-4379
Work: 703-693-1301

Jim Miller

U19G League Co-Director

Phone: Home: 703-569-1655

 Cell: 703-909-3721


Dan Leach

U19G League Co-Director

Phone: Home: 703-938-0710

Individual Records

Offense

Team # Player Name Goals Assists
Meginley-SYC Erica R 16 1 33
Ray-SYC Sophia W 8 5 21
Ray- SYC Julia H 7 1 15
Alcorn-BRYC Natalie C 6 1 13
Meginley-VYS Allison S 6 1 13
Alcorn-BRYC Ilona M 5 2 12
Miller-SYC Carolina A 5 3 13
Meginley-VYS Atrina B 5 1 11
Miller-SYC Nihal K 2 4 8
Alcorn-BRYC Abby S 2 3 7
Miller-SYC Kate M 3 1 7
Meginley-VYS Liz E 2 2 6
Alcorn-BRYC Samantha B 2 1 5
Campbell-VYS Maya V 2 0 4
Miller-SYC Maggie B 2 0 4
Campbell-VYS Olivia E 2 0 4
Alcorn-BRYC Simi S 0 4 4
Alcorn-BRYC Tiffany L 2 0 4
Ray-SYC Maddie S 2 0 4
Miller-SYC Maron N 1 1 3
Ray-SYC Lindsey H 1 1 3
Ray-SYC Katerin B 1 1 3
Ray-SYC Alex K 0 3 3
Alcorn-BRYC Erika W 1 1 3
Meginley-VYS Olivia M 1 1 3
Alcorn-BRYC Emily S 0 3 3
Ray-SYC Reagan F 1 0 2
Meginley-VYS Theresa L 1 0 2
Miller-SYC Alexa M 1 0 2
Meginley-VYS Shirite W 1 0 2
Meginley-VYS Nataly H 0 2 2
Campbell-VYS Veronica P 1 0 2
Bishop-SYC Tyler J 1 0 2
Alcorn-BRYC Valerie R 1 0 2
Alcorn-BRYC Isha A 1 0 2
Miller-SYC Maddy 1 0 2
Miller-SYC Kristin H 1 0 2
Meginley-VYS Shatha M 0 1 1
Miller-SYC Bailey S 0 1 1
Miller-SYC Katya M 0 1 1
Alcorn-BRYC Brooke C 0 1 1
Ray-SYC Annie T 0 1 1
Ray-SYC Darya M 0 1 1
Ray-SYc Jaiden K 0 1 1
Ray-SYC Jade H 0 1 1
Ray-SYC Hana M 0 1 1

Individual Records

Defense

Team # Player Name Games Nominated Point
Alcorn-BRYC Sophia S 6 10
Ray-SYC Lindsey H 6 7
Ray-SYC Jaiden K 6 7
Miller-SYC Maddy K 7 7
Alcorn-BRYC Brooke C 5 6
Ray-SYC Sophia H 6 6
Alcorn-BRYC Julia P 3 5
Ray-SYC Katerin B 4 5
Ray-SYC Annie T 5 5
Miller-SYC Kaitlyn R 5 5
Miller-SYC Rachel B 5 5
Miller-SYC Kristin H 5 5
Miller-SYC Bella S 4 4
Miller-SYC Keya R 4 4
Alcorn-BRYC Kodi W 4 4
Miller-SYC Sofia S 3 3
Ray-SYC Jade H 2 3
Miller-SYC Katya M 3 3
Ray-SYC Fathia A 2 2
Miller-SYC Alexa M 2 2
Ray-SYC Maddie S 1 1
Miller-SYC Bailey S 1 1
Miller-SYC Maggie B 1 1
Alcorn-BRYC Simi S 1 1
Alcorn-BRYC Ella J 1 1
Ray-SYC Reagan F 1 1
Ray-SYC Evelyn S 1 1
Miller-SYC Maron N 1 1
Alcorn-BRYC Erika W 1 1